а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрола

мн. контроли
Вид збор: Именка, женски род
1. преглед, проверка, надзор
Англиски: control Албански: kontroll
Примери:
финансиска контрола
ненадејна контрола
2. Установа што врши надзор, проверка на нешто.
Англиски: control
Употреба: Административен термин
Примери:
Работи во одделението за контрола на квалитетот.
контрола на летање
3. Моќ, власт над нешто.
Англиски: control
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја држи под контрола целата територија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи