а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрира

контрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Презема контрадејствие.
Англиски: counter
2. се спротивстави, се спротивставува
Англиски: counter
Примери:
Кој ќе му контрира на новото опозициско раководство?
3. Задава возвратен удар додека се брани.
Англиски: counter
Употреба: Спорт
Примери:
Противникот контрираше со левата рака.
Изведенки
контрирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи