а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрибуција

Вид збор: Именка, женски род
1. Заеднички придонес, воен намет што го зема окупаторот од окупираното население.
Англиски: contribution Албански: kontribut
2. Воено обештетување што победената држава му го плаќа на победникот.
Англиски: retribution Албански: kontribut, reparacion
FlexiMac
 менување на македонски глаголи