а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контраш

мн. контраши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34852
1. контрачетник
Албански: pjestar i kontraçetës
Употреба: Разговорно
2. Лице што постојано се спротивставува на сѐ и сешто, кој е секогаш против.
Албански: kontrash
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК