а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрачетник

мн. контрачетници
Вид збор: Именка, машки род
припадник на контрачета
Албански: pjestar i kontraçetës
Употреба: Историја
Примери:
Контрачетниците припукаа по партизаните.
Контрачетникот беше прв доушник на пандурите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи