а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрачета

мн. контрачети
Вид збор: Именка, женски род
Платена формација на непријателска војска за борба против партизаните.
Употреба: Историја
Примери:
Окупаторот ја организираше активноста на контрачетите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи