а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрахира

контрахираат; контрахирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. стегне, стега, собере, собира
Англиски: contract Албански: kontraktoj, shtërngoj, tkurr
2. Склучи, склучува договор, обврзе, обврзува cо договор.
Англиски: contract Албански: kontraktoj
Употреба: Правда
Изведенки
контрахирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК