а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контраст

мн. контрасти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6917
1. Остро изразена спротивност.
Англиски: contrast Албански: kontrast
2. Голема разлика во боите и светлината на предметите.
Англиски: contrast Албански: kontrast
Примери:
Направи го контрастот на телевизорот подобар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК