а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрареволуција

мн. контрареволуции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15012
Активно противдејство врз извршената револуција, борба за воспоставување на претходниот поредок.
Англиски: counterrevolution
Употреба: Политика
Примери:
Се поведе одмаздничка контрареволуција.
Изведенки
контрареволуционерен прид.
контрареволуционерниот
Пример: контрареволуционерна активност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК