а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контраразузнавање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42984
Одбрана против разузнавање.
Англиски: counter reconnoiter
Употреба: Воен термин
Примери:
служба за контраразузнавање
Изведенки
1. контраразузнавач м.
мн. контраразузнавачи
Пример: Што правеле нашите домашни разузнавачи и контраразузнавачи?
2. контраразузнавачки прид.
контраразузнавачкиот
Пример: контраразузнавачки служби