а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрапункт

мн. контрапункти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20311
Поврзување на две или повеќе мелодии во хармониска целина при нивното изведување.
Англиски: counterpoint
Употреба: Музика и танц