а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрапродуктивен

контрапродуктивни
Вид збор: Придавка
Ранг: 28574
Што има спротивен ефект од посакуваниот.
Англиски: counterproductive
Употреба: Книжевен збор
Примери:
контрапродуктивни предлози
Изведенки
1. контрапродуктивно прил.
Пример: Тоа би било дури и контрапродуктивно во време кога партијата е недоволно демократизирана.
2. контрапродуктивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК