а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контраофанзива

мн. контраофанзиви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47586
Напад преземен од одбранбена положба.
Англиски: counteroffensive
Употреба: Воен термин
Примери:
Планираат да преземат контраофанзива.
Веќе поминаа во контраофанзива.
Изведенки
контраофанзивен прид.
контраофанзивниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК