а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контранапад

мн. контранапади
Вид збор: Именка, машки род
Напад како одговор на напад.
Англиски: counterattack
Употреба: Воен термин
Примери:
Преземе контранапад.
Помине во контранапад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи