а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрамерка

мн. контрамерки
Вид збор: Именка, женски род
противмерка
Англиски: countermeasure
Примери:
На тоа се надоврза експресно донесената контрамерка на Владата за наплата на такса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК