а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрабас

мн. контрабаси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27731
Најголем и најдлабок гудачки инструмент.
Англиски: double bass
Употреба: Музика и танц
Примери:
Гудалото за контрабас е најкратко и најтешко во однос на останатите.