а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрабандист

мн. контрабандисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30209
Тој што се занимава со контрабанда.
Англиски: smuggler
Употреба: Правда
Изведенки
контрабандистка ж.
мн. контрабандистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК