а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контрабанда

контрабандата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23403
1. Тајно пренесување стока, оружје, злато, девизи преку граница за да се избегнат царинските давачки или прописите за забрана на слободна трговија со некои артикли.
Англиски: smuggling Албански: kontrabandë
Употреба: Правда
2. Тргување со артикли што се под државен монопол и надвор од неговите прописи и цени.
Англиски: black market Албански: kontrabandë
Употреба: Економија