а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конти

контат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 47291
1. гизди, дотерува
Англиски: adorn Албански: stolis
Употреба: Разговорно
Примери:
Да ја наконтиме невестава за свадбата.
2. (се конти) се гизди, се дотерува
Англиски: dress up Албански: stplisem, zbukurohem