а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контејнер

мн. контејнери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10136
1. Голем метален сандак за превоз на стока.
Англиски: container Албански: konteiner
Употреба: Транспорт
Примери:
Пристигна контејнер со морска риба.
2. Голем метален сад за собирање на отпадоци, смет, ѓубре.
Англиски: container Албански: konteiner
Употреба: Екологија
Примери:
контејнер за ѓубре
Изведенки
контејнерски прид.
Пример: контејнерски терминал