а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контеса

мн. контеси
Вид збор: Именка, женски род
Жена или ќерка на конте.
Англиски: countess
Примери:
Контесата пристигна на балот.