а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контемплативен

контемплативниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40466
Што е склон кон мисловно набљудување на светот; што се задлабочува во мисли за светот и животот.
Англиски: contemplative
Примери:
Повик на контемплативен живот, во затворено, тоа денес воопшто не е вистински сфатено, ниту пак, се вреднува.
Изведенки
контемплативно прил.
Пример: Контемплативно ја втиснува природата во песната.