а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контактира

контактираат; контактирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 12247
Оствари, остварува врска со некого.
Англиски: contact
Примери:
Учителот контактирал со родителите на децата.
Изведенки
контактирање ср.
глаг. им.