а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

констелација

мн. констелации
Вид збор: Именка, женски род
1. Меѓусебна положба на ѕвездите.
Англиски: constellation Албански: konstellacion, yllësi
Употреба: Астрономија
2. Поставеност, положба на повеќе фактори еден наспрема друг.
Англиски: constellation Албански: konstellacion
3. Стек на околности, меѓусебен однос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи