а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

констатира

констатираат; констатирал; констатиран; констатирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 3993
Утврди, утврдува фактичка состојба на нешто.
Англиски: find out Француски: constater Албански: konstatoj
Примери:
Констатиравме правилно финансиско работење.
Лекарите констатираа тумор.
Изведенки
констатирање ср.
глаг. им.