а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

константен

константниот
Вид збор: Придавка
постојан, непроменлив
Англиски: constant
Примери:
Константна состојба.
Константен интерес.
Изведенки
1. константно прил.
Пример: Константно зборува.
2. константност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи