а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конспиратор

мн. конспиратори
Вид збор: Именка, машки род
учесник во конспирација
Англиски: conspirator
Примери:
Доживотен затвор за конспираторот за 11 септември.
Изведенки
конспираторка ж.
мн. конспираторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи