а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конспект

мн. конспекти
Вид збор: Именка, машки род
1. Кусо излагање, куса содржина на некое дело, статија, предавање, говор и сл.
Англиски: summary Албански: konspekt, pasqyrë
2. Прашања за подготвување испит.
Албански: konspekt
3. поглед, гледање, видување
Англиски: view Албански: konspekt, pamje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи