а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консонант

мн. консонанти
Вид збор: Именка, машки род
согласка
Англиски: consonant
Употреба: Лингвистика
Примери:
Изговара вокали и консонанти.
Изведенки
консонантски прид.
консонантскиот
Пример: консонантска група
FlexiMac
 менување на македонски глаголи