а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консолидира

консолидираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изврши, врши консолидација; среди, средува; зацврсти, зацврстува; поправи, поправа.
Англиски: consolidate Албански: konsolidoj
Примери:
Ја консолидира фабриката.
2. (се консолидира) се зацврсти, се зацврстува
Англиски: consolidate Албански: konsolidohet
Примери:
Организацијата почна да се консолидира.
Изведенки
консолидирање ср.
консолидирањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи