а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консолидација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Средување, зацврстување на нешто; обединување, сплотување на силите.
Англиски: consolidation
Примери:
Национална консолидација.
Консолидација на земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи