а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консензуален

консензуални
Вид збор: Придавка
Што се врши во консензус.
Англиски: consensual
Примери:
консензуално прашање
Демократијата функционира по консензуален принцип од групи на интереси.
консензуален кандидат
Изведенки
консензуално прил.
Пример: Измените ги донесоа консензуално.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи