а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консекутивен

консекутивниот
Вид збор: Придавка
последичен, последователен
Англиски: consecutive
Употреба: Граматика
Примери:
консекутивна реченица
FlexiMac
 менување на македонски глаголи