а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конотира

конотираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Добие, добива со конотација.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Водачот за сите конотира: помирување, реализам, човечност и грижа за мир.
Изведенки
конотирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи