а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкурира

конкурираат; конкурирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 16644
1. Учествува во конкуренција, се натпреварува со некого да добие предност.
Англиски: compete Албански: konkuroj
Примери:
Им конкурираше на најдобрите фирми во градот.
2. Учествува на конкурс.
Англиски: compete Албански: konkuroj
Примери:
Ќе конкурира за наставничка во училиштето.
Изведенки
конкурирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК