а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конклава

мн. конклави
Вид збор: Именка, женски род
1. Строго затворена просторија (во Ватикан) каде што се избира Папата.
Латински: conclave Англиски: conclave Албански: konklavë
Употреба: Религија
2. Собрание за избор на Папата.
Латински: conclave Англиски: conclave Албански: konklavë
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи