а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коничен

коничниот
Вид збор: Придавка
Што е во облик на конус, конусен.
Англиски: conical
Употреба: Архаизам , Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи