а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзул

мн. конзули
Вид збор: Именка, машки род
Дипломатски претставник на една земја во друга што ги штити интересите на својата земја и на нејзините државјани пред месните власти во другата земја.
Англиски: consul
Употреба: Дипломатија
Примери:
Генерален конзул.
Прв конзул.
Почесен конзул.
Изведенки
1. конзулски прид.
конзулскиот
Што се однесува на конзул.
Пример: Конзулски град.
2. консул м.
мн. консули
3. консулски прид.
консулскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи