а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзулство

мн. конзулства
Вид збор: Именка, среден род
конзулат
Англиски: consulate
Употреба: Дипломатија
Изведенки
консулство ср.
мн. консулства
FlexiMac
 менување на македонски глаголи