а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзулат

мн. конзулати
Вид збор: Именка, машки род
1. Дипломатско претставништво на една држава во странство на чело со конзул.
Англиски: consulate Албански: konsullatë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Отвори конзулат.
2. Зграда, седиште на претставништвото.
Англиски: consulate Албански: konsullatë
Употреба: Дипломатија
Изведенки
консулат м.
мн. консулати
FlexiMac
 менување на македонски глаголи