а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзола

мн. конзоли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39978
1. Носач (на балкон) прицврстен во ѕид само на едната страна.
Англиски: console Албански: konsol
Употреба: Архитектура и градба
2. Балкон издаден од ѕидот, без потпора.
Англиски: balcony Албански: konsol
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК