а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзистенција

(едн.) конзистенцијата
Вид збор: Именка, женски род
Степен на густина, на цврстина.
Англиски: consistency Албански: konsistencë
Употреба: Физика
Примери:
Конзистенција на секретот.
Конзистенција на почвата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК