а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзистентен

конзистентни
Вид збор: Придавка
1. густ, јадар, цврст
Англиски: consistent
Примери:
конзистентна каша
2. постојан, доследен
Англиски: consistent
Употреба: Преносно значење
Примери:
конзистентен систем
Изведенки
конзистентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи