а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзилиум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Состанок на двајца или повеќе лекари за утврдување на дијагнозата и лекување на болниот.
Англиски: council
Употреба: Медицина
Примери:
лекарски конзилиум
Изведенки
конзилијарен прид.
конзилијарниот
Пример: конзилијарно мислење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи