а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзервира

конзервираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Заштити, заштитува од раcипување.
Англиски: preserve Албански: konservoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Фабриката конзервира печурки и краставички.
2. Заштити, заштитува од пропаѓање.
Англиски: conserve Албански: konservoj
Примери:
Го конзервираат мостот.
Изведенки
конзервирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи