а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзерва

мн. конзерви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3823
1. Херметички затворен сад (обично лимена кутија) со прехранбен производ.
Англиски: can Албански: konservë
Употреба: Гастрономија
Примери:
За вечера отворивме една конзерва со риба.
2. Храна ставена во соодветен херметички затворен сад за долга трајност.
Англиски: preserve Албански: konservë
Употреба: Гастрономија , Преносно значење
Примери:
Јадете леб и конзерви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК