а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзерватор

мн. конзерватори
Вид збор: Именка, машки род
Стручно лице што се занимава со заштита и чување историски, културно-уметнички, архитектонски споменици и други реткости.
Англиски: conservator
Примери:
Тим конзерватори зедоа примероци од фрескоживописот во црквата „Свети Димитрија“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи