а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзерваториум

мн. конзерваториуми
Вид збор: Именка, машки род
Највисока музичка школа.
Англиски: conservatory
Употреба: Музика и танц , Образование
Примери:
Студира пијано на конзерваториум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи