а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзервативизам

(едн.) конзервативизмот
Вид збор: Именка, машки род
Конзервативни погледи на животот; особина на тој што е конзервативен.
Англиски: conservatism
Примери:
Вечна борба на прогресот против конзервативизмот.
Тој е познат по својот конзервативизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи