а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзервативец

мн. конзервативци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е со конзервативни погледи, што не сака промени, што е против новото.
Англиски: conservative Албански: konzervativ
2. Член на конзервативна партија.
Англиски: conservative party member Албански: konzervativ
Употреба: Политика
Изведенки
конзервативка ж.
мн. конзервативки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи